Włoskie wakacje – dlaczego warto

Włoskie wakacje – dlaczego warto

Włoskie wakacje

Wyjazd za granicę jest idealną okazją do tego, by poznać nową kulturę, historię, zabytki, czy język. Dzięki skorzystaniu z dobrej oferty możemy porządnie wypocząć i zapomnieć o trudach w życiu zawodowym, bądź prywatnym. Przed wyjazdem należy jednak dokładnie zaplanować wszystkie detale. Ważne jest przede wszystkim, aby przeanalizować budżet i swoje możliwości finansowe. Dużo zależy od tego, gdzie zamierzamy nocować, jakim środkiem transportu planujemy dotrzeć na miejsce, czy jedziemy samodzielnie, czy w towarzystwie, a także jak wysokie są ceny w danym kraju. Istotnym elementem budżetu jest również ta część, którą przeznaczymy na pożywienie. Każdy kraj ma także swoje tradycje kuchenne, więc dzięki temu również można wiele dowiedzieć się na temat kultury poszczególnych narodów.

 

Wyjątkowa kuchnia włoska

 

Jednym z krajów, który cechuje oryginalność, jeżeli chodzi o kuchnię, są Włochy. Trudno znaleźć kogoś, kto nie próbowałby lasagne, pizzy, spaghetti, czy risotto. Wizyta we Włoszech wiąże się z koniecznością spróbowania regionalnego makaronu. Odwiedzając restaurację, należy pamiętać o wielu istotnych kwestiach. Wśród nich są określone godziny otwarcia, najczęściej wskazywane przez zegary znajdujące się przy wejściu. Wiele lokali otwiera się około godziny 8, następnie są zamykane na czas sjesty. Restauracje otwiera się ponownie w okresie późnego obiadu o 16:30 lub na kolację około godziny 20. Wiele osób z pewnością słyszało też termin sjesta, który dotyczy poobiedniego odpoczynku w krajach południowych, do których Włochy się zaliczają. W okresie wakacyjnym, zwłaszcza w dużych miastach, należy odpowiednio wcześniej zarezerwować miejsce w restauracji.

 

Jak zachować się w restauracji

 

Kolejną istotną kwestią dotyczącą kultury stołowania się we Włoszech jest coperto, co wiąże się z przygotowaniem przez obsługę miejsca przy stole. W przypadku szybkich posiłków albo napojów można go uniknąć i np. wypić kawę przy ladzie. Z kolei servizio oznacza zwolnienie z pozostawiania napiwku, który jednak w wielu restauracjach jest wskazany. W niektórych miejscach dostępne są również numerki służące do odbioru dania lub napoju.

 

Włoskie zwyczaje

 

To, co istotne to znajomość włoskich zwyczajów podczas stołowania się w restauracji. Tam spożywanie przysmaków w restauracji wiąże się z długim delektowaniem i celebrowaniem posiłku. Wśród potraw, które pojawią się na stole, będą butelka z wodą, wino, a także kilka kromek chleba. Na początku serwowana jest przystawka, następnie pierwsze danie, którym z reguły jest makaron, potem danie złożone z owoców morza, a stołowanie się kończone jest sałatką. Smakosze mogą spróbować też deseru. Włoska kuchnia bogata jest w lody, ciasta i sorbety. Przy okazji spożywania smakołyków, warto zamówić również kawę.

Ostatnim elementem, o którym nie należy zapominać, jest również savoir-vivre podczas samego jedzenia. Wśród bardzo istotnych zasad, o których należy pamiętać we włoskiej restauracji, są: jedzenie pizzy bez sosu oraz nieużywanie do spaghetti widelca i łyżki jednocześnie, spróbowanie lokalnych trunków do obiadu, a także spróbowanie czegoś słodkiego.


Przy kontakcie podaj kod rabatowy WOJTSTYL


 

Please follow and like us: