Samochód dostawczy dla przedsiębiorcy – na co zwrócić uwagę?

Samochód dostawczy dla przedsiębiorcy – na co zwrócić uwagę?

samochód dostawczy

Prowadzenie biznesu nierozerwalnie wiąże się z transportem i to bez względu na charakter działalności firmy. Samochód dostawczy dla przedsiębiorcy musi spełniać szereg kryteriów zgodnych z oczekiwaniami. Sprawdź, jak wybrać samochód dostawczy i na co zwracać uwagę. Marka, model i cena to nie wszystko.

  1. Samochód dostawczy do firmy – nowy czy używany?

 

Większość przedsiębiorców przed zakupem samochodu dostawczego zadaje sobie to samo pytanie: wybrać nowe, czy używane auto? Obie opcje mają swoje wady i zalety. Nowe samochody dostawcze są droższe, ale też w pełni sprawne i początkowo nie wymagają większych nakładów finansowych. Auta używane można kupić taniej, ale w ich przypadku zawsze istnieje ryzyko zakupu kota w worku. Jest to tym bardziej niebezpieczne właśnie w przypadku dostawczaków, które mają zdecydowanie większe przebiegi, niż samochody osobowe. Auto dostawcze jest stworzone do tego, by jeździć, a im więcej jeździ, tym jest bardziej wyeksploatowane. Jeśli kwestia finansowa nie jest przeszkodą, najlepiej wybrać nowy samochód, ewentualnie dwu- lub trzyletni. Starsze, a szczególnie te w wieku ponad 10 lat mogą być prawdziwymi „skarbonkami” bez dna.

 

  1. Ładowność – klucz do zadowolenia

 

Ładowność samochodu dostawczego będzie zależała od jego zabudowy. Zabudowę natomiast trzeba dobrać precyzyjnie do charakteru prowadzonej działalności. Na tym aspekcie nie będę się skupiał, gdyż wymaga on naprawdę dokładnego opracowania. Warto tylko wspomnieć, że im większa będzie ładowność, tym lepiej i jednocześnie gorzej pod kątem ekonomicznym. Niestety możliwość dużego załadunku będzie się wiązała z wyższymi kosztami eksploatacji, a to jest dla przedsiębiorcy szczególnie istotna kwestia. Na pewno warto się zastanowić, jaki rodzaj ładunku trzeba będzie przewozić najczęściej – czy będą to palety, czy opakowania zbiorcze/jednostkowe towarów. W pierwszym przypadku potrzebujesz busa, w drugim z dużym prawdopodobieństwem sprawdzi się tzw. kombivan. Jeden przedsiębiorca może potrzebować głównie przestrzeni ładunkowej, a wtedy wystarczy auto z zaledwie dwoma miejscami dla pasażerów, a inny będzie przewoził ludzi, więc musi wybrać samochód dostawczy z 9. miejscami siedzącymi.

 

  1. Koszty eksploatacji

 

Samochód dostawczy na benzynę? Spokojnie – tak utopijnego scenariusza nie odważy się promować chyba nikt. Dzisiaj większość aut dostawczych pracuje z silnikami diesla (napędzanymi olejem napędowym). Im większa jest moc silnika, tym wyższa jest sprawność auta, ale też większe spalanie. Podczas wyboru dostawczaka przedsiębiorca z pewnością powinien zwrócić uwagę na samochody możliwie ekonomiczne. Takie auta są droższe, ale pozwalają jeździć taniej. Najgorszym z możliwych wyborów jest tani zakup mocno wyeksploatowanego samochodu spalającego 20l/100 km. Co z tego, że wydatek na samochód będzie stosunkowo niewielki, skoro koszty eksploatacji szybko przewyższą kwotę oszczędności? Wybór auta pod kątem spalania, kosztów ubezpieczenia, serwisu, wymiany części itd. jest trudny, więc w tym przypadku warto polegać na rekomendacjach salonów sprzedaży. Nieprawdą jest, że handlowcy polecają wyłącznie te samochody, na których mają najwyższe marże. W praktyce każdy salon sprzedaży oraz firmy oferujące autofinansowanie dążą do tego, by klient był zadowolony i wrócił po kolejne auto, a to automatycznie znosi obawę o to, że damy sobie coś „wcisnąć”.

Finansujemy samochody od 20 lat.

 Szukasz auta dla siebie lub do firmy chcesz je sfinansować napisz lub zadzwoń i zapytaj :

☎+48 693 170 641

📧 napisz do nas 📧

Please follow and like us: