Pulsometr – przydatne narzędzie, czy zbędny gadżet?

Pulsometr – przydatne narzędzie, czy zbędny gadżet?

pulsometr

Pulsometr – dla niektórych nieodłączna część treningowej rutyny, dla innych jeden z wielu przedmiotów, bez których mogliby się obejść. Czy rzeczywiście pulsometr jest tak ważnym elementem treningu?

 

Budowa i funkcje pulsometru

 

Ludzie kupują pulsometr z myślą, że będzie on najważniejszym przyrządem, od którego zależeć będzie jakość ich treningów. Wiadomo bowiem, ze wszyscy polecają trenowanie w konkretnych wartościach tętna maksymalnego, gdyż wtedy są one najbardziej produktywne.

Pulsometr składa się zazwyczaj z dwóch elementów. Pierwszym z nich jest nadajnik, który montuje się na klatce piersiowej. Zbiera on dane o tym jak szybko bije serce. Drugim z elementów jest odbiornik, najczęściej w postaci zegarka, który zakłada się na nadgarstek. Odbiornik może być również smartfonem, który pozwala na korzystanie z dodatkowych aplikacji specjalistycznych, które pozwolą poprawić jakość treningów.. Oczywiście istnieją także monitory pracy serca, które składają się tylko z jednego elementu, a dane sczytywane są bezpośrednio z nadgarstka.

Pulsometr pozwala nam na pomiar tętna i czas trwania treningu. Bardzo często urządzenia te posiadają także możliwość ustawiania zakresów tętna, w których powinniśmy się trzymać. Przekroczenie ustawionych wartości będzie wywoływało sygnał dźwiękowy, co ułatwi nam przebywanie w odpowiedniej strefie tętna.

 

Do czego służy pulsometr?

 

Pulsometr ma za zadani informować nas o aktualnym stanie naszego organizmu, w tym o najważniejszym parametrze, czyli pracy naszej pompy napędowej – serca. Dzięki pulsometrowi możemy dowiedzieć się jak bardzo obciążamy nasz organizm. Zależnie od uzyskanych informacji wiemy, czy trenujemy odpowiednio mocno. W zależności od uzyskanych danych możemy zmniejszyć lub zwiększyć jego intensywność.

 

Po co nam pulsometr – czy każdy biegacz potrzebuje tego przyrządu?

 

Na początku musimy zadać sobie jedno ważne pytanie – co chcemy osiągnąć ? Czy interesuje nas stałe podnoszenie swoich wyników i możliwości, czy raczej biegamy tylko dla przyjemności. Jeśli odpowiedź jest bliższa drugiej propozycji – nie warto kupować pulsometru. Trzymanie się rygorystycznych stref tętna tylko obrzydzi nam rekreacyjne bieganie.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w momencie, gdy chcemy coś wynieść ze swojego treningu. W tym przypadku pulsometr zdecydowanie nam się przyda. Od poziomu tętna zależy jaki rodzaj paliwa spalają mięśnie w danym momencie. Mogą to być np. wolne kwasy tłuszczowe ( na czym najbardziej zależy nam w momencie, gdy chcemy zrzucić zbędne kilogramy), glikogen wątrobowy i mięśniowy lub też białka. Monitorowanie tętna pozwoli nam na szybsze osiągnięcie zamierzonych celów i pozwoli uniknąć efektu spalania mięśni.

Decydując się na zakup pulsometru warto przemyśleć jakich funkcji potrzebujemy. Najtańsze monitory pracy serca zagwarantują nam tylko podstawowe możliwości. Jeśli korzystamy przy okazji z dodatkowych programów w smartfonie, które śledzą naszą trasę za pomocą GPS, to zupełnie nam to wystarczy. Jeśli potrzebujemy bardziej profesjonalnego sprzętu to niestety musimy liczyć się z dużymi kosztami.

 

Zestawienie pulsometrów znajdziesz tutaj

Please follow and like us:

 

Masz pytania ? Pisz śmiało