Przygotowanie samochodu na jesień i zimę

Przygotowanie samochodu na jesień i zimę

przygotowanie samochodu na jesień

Nagłe ochłodzenie związane z nadejściem października sprawia, że kierowcy muszą zacząć się spieszyć z przygotowaniem pojazdu do trudniejszych warunków pogodowych. Zaliczają się do nich przede wszystkim szybkie zapadanie zmroku, przymrozki czy błoto pośniegowe. Istnieje szereg czynności, które należy zrobić, aby jazda samochodem sprawiała przyjemność także w zimie. Co więcej, można je wykonać bez pomocy specjalisty i nie narażając się na duże wydatki.

Co zrobić, by poprawić widoczność?

Nie dość, że w okresie jesienno-zimowym kierowca widzi gorzej niż zwykle, to jeszcze samochód znacznie trudniej dojrzeć z większej odległości. Z tego względu warto sprawdzić, czy żarówki nie są przepalone oraz w jakim stanie znajduje się klosz reflektora. Zmatowiały klosz należy wypolerować lub zastosować mocną żarówkę. ]

Komfort jazdy podczas padającego deszczu lub śniegu poprawią czyste szyby. Duża w tym rola wycieraczek, które powinny usuwać, a nie rozmazywać, wodę. Zniszczone pióra wydają nieprzyjemny odgłos. Dobrze działające wycieraczki warto przetrzeć szmatką nawilżoną alkoholem, dzięki czemu będą lepiej działać.

Przed zimą szyby należy dokładnie umyć poprzez usunięcie wszystkich zabrudzeń. Pożądane są dokładne oględziny, które wykażą, czy szyba nie jest pęknięta. Każdy defekt sprawi, że, podczas jazdy w trudnych warunkach, kierowca będzie miał ograniczoną widoczność. Samochód można wyposażyć w ściereczkę, która zapewni szybkie usunięcie pary, a także wlać zimowy płyn do spryskiwaczy, odporny na niskie temperatury.

W jaki sposób wentylować pojazd?

Szybko parujące szyby są oznaką zużywającego się filtra kabinowego. Niekiedy wystarczy go odkurzyć i wysuszyć, jednak nowy filtr kosztuje kilkadziesiąt złotych. Przed zimą należy też przeczyścić kanały wentylacyjne za pomocą specjalnych preparatów, pomagających w ich udrożnieniu. W tym okresie szczególnie ważne jest używanie klimatyzacji, dzięki której znika para, a dywaniki zostają osuszone.

Jak zadbać o dostateczną ilość prądu?

Faktem jest, że w zimie następuje większy pobór prądu. Dlatego należy sprawdzić stan akumulatora, zwłaszcza kilkuletniego i nieużywanego na dłuższych odcinkach. Warto wymienić baterię, która miała problemy w sezonie letnim, ponieważ znaczy to, iż w zimniejsze dni dojdzie do powtórki. Na początku trzeba skontrolować stan naładowania akumulatora. Gdy zostanie wykazane niskie napięcie, wtedy należy go naładować. Kierowca zyska pewność, że samochód odpali po chłodnej nocy. Oprócz tego warto wozić kable rozruchowe. Duża wilgotność powietrza sprawia, że źle działa elektryka pojazdu. Dlatego konieczna może okazać się konserwacja kabli wysokiego napięcia oraz dokładne wyczyszczenie klem.

Kiedy zmieniać opony?

W tym przypadku warto zdać się na doświadczenie i obserwację pogody, gdyż w każdej chwili może przyjść gwałtowne ochłodzenie. Możliwy jest też opad śniegu. Aby jednak opony zdały egzamin, należy regularnie sprawdzać ich stan, co kierowca powinien robić już na wiosnę. Idealna opona nie powinna być uszkodzona, a wysokość bieżnika musi wynosić ponad 3 mm. Ważny jest także jej wiek. Z pozoru dobrze wyglądająca guma, lecz mająca około 10 lat, nie będzie zachowywać pierwotnych parametrów.

Please follow and like us:

 

2 komentarze

  1. center pisze:

    niestety, po zimie często potrzebna jest renowacja lakieru, bo od brudu, soli drogowej lakier się bardzo niszczy, jest matowy i pełen drobnych rysek, warto zadbać też o dobre wycieraczki, które po ,,pracy” na oblodzonej szybie bardzo się niszczą

Nie można już dodawać komentarzy.