Pamięć mięśniowa – czyli jak to się dzieje, że organizm zapamiętuje poziom wytrenowania?

Pamięć mięśniowa – czyli jak to się dzieje, że organizm zapamiętuje poziom wytrenowania?

pamięć mięśniowa

Jednym z najczęściej dyskutowanych tematów wśród osób zajmujących się treningiem siłowym jest tak zwana “pamięć mięśniowa”. To termin, który oznacza, że jeśli ktoś był wcześniej dobrze wytrenowany, to po długiej przerwie w ćwiczeniach wróci do odpowiedniego poziomu siły i formy szybciej niż ktoś, kto nigdy wcześniej nie trenował. Dlaczego tak się dzieje?

 

Przygotowanie komórek mięśniowych

 

Najlepiej udokumentowanym naukowo czynnikiem wyjaśniającym to zjawisko jest fakt, że – mówiąc kolokwialnie. Komórki mięśniowe osoby trenującej wcześniej są lepiej przygotowane do ponownego wzrostu. Komórki mięśniowe różnią się od innych komórek organizmu m.in. tym, że w wyniku procesów wzrostu w mięśniach. Poprzecznie prążkowanych mają wiele jąder. To zaś sprawia, że szybciej się rozrastają. Ale jednocześnie, w przeciwieństwie do innych komórek, nie dzielą się.  W związku z tym potencjał ich wzrostu jest w sposób naturalny ograniczony. Na ogół to dobrze, bo trudno sobie wyobrazić, co by było, gdybyśmy mogli budować mięśnie w nieskończoność.

 

Organizm ma jednak swój sposób na ominięcie tego ograniczenia

 

Robi to poprzez tzw. komórki satelitarne (amficyty), przyłączone do komórek mięśniowych. Mogą one być aktywowane m.in. pod wpływem intensywnego treningu, a także hormonów. W tym zwłaszcza testosteronu, co sprawia, że mężczyźni w dłuższej perspektywie co do zasady nabierają więcej masy mięśniowej od kobiet. To jednak temat na inne opowiadanie. Z punktu widzenia pamięci mięśniowej najważniejsze jest to, że gdy regularnie trenujemy.  Amficyty wchodzą do mięśni, dostarczając dodatkowe jądra, dzięki którym mięśnie mogą dalej się rozrastać. Jeżeli przestaniemy trenować, to co prawda nastąpi spadek masy mięśniowej, ale wytworzone w procesie treningowym jądra komórek mięśniowych nie znikną. Pozostają w organizmie i „czekają” na powrót do treningów. Właśnie dzięki temu organizm osoby ćwiczącej regularnie jest lepiej przygotowany do szybkiego ponownego nabrania masy mięśniowej od zupełnego nuworysza. Co za tym idzie, do formy wracamy znacznie szybciej.

Co prawda naukowcy wciąż spierają się o to, czy jądra komórek mięśniowych w przypadku osób regularnie trenujących nie zanikają nigdy.  Czy po prostu zajmuje im to więcej czasu, ale nawet jeśli prawdziwa jest ta druga wersja. To regularne ćwiczenia sprawiają, że organizm na dłużej “zapamiętuje” poziom wytrenowania i pozwala szybciej do niego wrócić osobom mającym za sobą wiele miesięcy czy lat ćwiczeń.

 

Większa wiedza wspomaga pamięć mięśniową

 

Częściowym wytłumaczeniem fenomenu „pamięci mięśniowej” może być też fakt, że osoba wracająca do ćwiczeń po długiej przerwie ma znacznie większą wiedzę na temat tego. Jak trenować niż ktoś początkujący. Wie również, jakie zwyczaje treningowe wcześniej dobrze na nią wpływały, jak często powinna trenować, co i jak często jeść, kiedy odpocząć, by nie doznać kontuzji. Dzięki temu ktoś, kto wraca do ćwiczeń szybciej osiąga dobrą formę. W przypadku, gdy dopiero zaczynamy swoją przygodę z siłownią, szybko może się okazać, że przecenimy swoje możliwości, co nie pozwoli w pełni skorzystać z treningu.

 

Pamięć mięśniowa na lata

 

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy pamięć mięśniowa naprawdę istnieje. Są jednak potwierdzone naukowo dowody na to, że istnieje. Za drugim razem, po powrocie do treningów, znacznie łatwiej jest zbudować masę mięśniową niż za pierwszym. Oczywiście w konkretnych przypadkach swoją rolę może odgrywać wiele różnych czynników. Gdy ktoś wraca do treningów mając 60 lat. To nie może oczekiwać, że będzie równie silny i umięśniony jak wtedy, gdy miał 20. Ale na pewno będzie miał wtedy lepsze predyspozycje do złapania dobrej formy w porównaniu ze swoimi rówieśnikami właśnie dlatego, że aktywnie ćwiczył w młodości.


 

Zobacz moje plany treningowe z metamorfozy —–> tutaj

 


 

Please follow and like us:

 

Masz pytania ? Pisz śmiało