Otyłość brzuszna – przyczyny, leczenie, dieta

Otyłość brzuszna – przyczyny, leczenie, dieta

Otyłość brzuszna

Otyłość tzw. brzuszna określana także trzewną, centralną, wisceralną bądź typu jabłko jest spośród wszelkich rodzajów otyłości najgorsza, ponieważ wcześniej lub później doprowadza do schorzeń przemiany materii i schorzeń gospodarki tłuszczowej, cukrzycy, nadciśnienia arterialnego, jakie tworzą zespół metaboliczny. Tkanka tłuszczowa umieszczona na brzuchu w zestawieniu z nadciśnieniem lub z cukrzycą zdecydowanie podnosi zagrożenie powikłań chorób krążenia, doprowadza do zawału serca i udaru mózgu. Osobom cierpiącym na otyłość żyje się trudniej.

 

Co to jest otyłość brzuszna?

Otyłość brzuszna to niezwykle popularna przypadłość. Jest zarówno u pań jak również u panów. Określana odmiennie otyłością trzewną, wisceralną, centralną, androidalną bądź nadwagą typu jabłko. Wyróżnia się zaleganiem tkanki tłuszczowej zwłaszcza w obszarze brzucha. Jest kłopotem nie jedynie estetycznym, lecz przede wszystkim zdrowotnym. To zwłaszcza groźny typ otyłości, gdyż przynosi za sobą mnóstwo niebezpieczeństw zdrowotnych.

 

Przyczyny otyłości brzusznej

Otyłość brzuszna rozumiemy jako obszar pasa ponad 88 cm w wypadku pań oraz ponad 94 cm w wypadku panów. Sposób, w jaki rozkłada się tkanka tłuszczowa, można także ustalić, dzieląc obszar w pasie poprzez obszar bioder (tzw. współczynnik WHR). Rezultat winien być mniejszy aniżeli 1,0 w wypadku panów oraz 0,85 w wypadku pań. Gdy jest większy, mówi to o pojawieniu się otyłości brzusznej. Należałoby podkreślić, iż współczynnik BMI nie jest dobry do badania otyłości brzusznej.

 

Czemu tłuszcz na brzuchu jest tak groźny?

Tłuszcz oddziałuje na zdrowie odmiennie, we współzależności od tego, gdzie jest przechowywany. Podczas kiedy większość tłuszczu znajdującego się w pozostałych partiach ciała (np. ręce, nogi, pośladki) jest uznawana za „tłuszcz podskórny”, ogromny obszar brzucha tworzy zapewne tłuszcz „trzewny”. Co to znaczy? Iż otłuszczone są nasze organy wewnętrzne. Tłuszcz podskórny jest miękki, znajduje się między skórą natomiast mięśniami, ułatwia podtrzymać ciepło, zabezpiecza przed wstrząsami oraz zbiera specjalne kalorie.

 

Otyłość brzuszna – dieta

Gdy pragniemy pozbyć się zbytku tłuszczu z brzucha, niezbędna jest zmiana zwyczajów żywieniowych – systematyczne jedzenie pokarmów, odstawienie alkoholu oraz ruch. Nie musimy chudnąć w niezwykle błyskawicznym tempie. Najistotniejsze jest obniżenie ilości tłuszczu w jamie brzusznej, jakie się przełoży na niższy obszar. Walkę z nadwagą należy rozpocząć od wprowadzenia 4–5 pokarmów dziennie, niewielkich oraz jedzonych dosyć wolno, lecz o stałych godzinach. Istotne jest wybieranie artykułów z niskim indeksem glikemicznym oraz zmniejszenie tłuszczu.

 

Otyłość brzuszna – ćwiczenia

Badania oraz obserwacje naukowe dowiodły, iż w walce z otyłością brzuszną potrzebne są ćwiczenia fizyczne. Najdoskonalszym wyjściem są treningi aerobowe, jakie pozwolą polepszyć ogólne krążenie krwi, kondycję organizmu i wesprzeć mięśnie, poprzez co łatwiej jest podtrzymać odpowiednią masę ciała. Częstość treningów aerobowych nie winna być niższa aniżeli 4 tygodniowo, natomiast okres ćwiczeń nie może być mniejszy aniżeli 30 minut.

 

 

 

Please follow and like us:

 

Masz pytania ? Pisz śmiało