Odchudzanie się bez efektu jo-jo

Stwórz swój fit styl i ciesz się życiem

Odchudzanie się bez efektu jo-jo

odchudzanie się

Odchudzanie się bez efektu jo-jo. Kiedy zbliża się nowy rok, wyjeżdżamy na wakacje, albo czeka nas wyjątkowa impreza, wiele osób podejmuje decyzje o rozpoczęciu diety. Zwykle oczekujemy błyskawicznych efektów i rezultatów widocznych już po niedługim czasie. Niestety takie odchudzanie zazwyczaj kończy się tak zwanym efektem jo-jo. Nadprogramowe kilogramy wracają do nas jak bumerang, czasami nawet ze zdwojoną siła. Jak się odchudzać by uniknąć efektu jo-jo?

 

 

Odchudź się ale nie za szybko

 

Niestety pośpiech to główny sprawca efektu jo-jo. Chcemy jak najszybciej zrzucić zbędne kilogramy, do czego dodatkowo zachęcają nas chwytliwe nagłówki diet “jak schudnąć 5 kg w tydzień”. Trzeba sobie jednak szczerze powiedzieć, że odchudzanie to proces długotrwały i nie osiągniemy skutecznego efektu stosując tak krótkie i restrykcyjne diety. Prawidłowe tempo utraty wagi to około 0,5-1kg na tydzień. Daje to 2,3 kilogramy mniej w skali miesiąca. Jeśli mamy sporą nadwagę, lub dążymy do idealnej sylwetki może okazać się, że proces ten trwać będzie co najmniej kilka miesięcy.

 

Stop głodówkom i restrykcyjnym dietom

 

Spora część extra-szybkich diet opiera się na drastycznym zaniżeniu dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Niestety, jest to główny błąd, który prowadzi do wyniszczenia organizmu i dodatkowo przyczynia się do efektu jo-jo. Diety opierające się na tysiącu, lub mniej kalorii, doprowadzą do jeszcze większych problemów z wagą. Organizm postawiony w stan głodówki, bo tak trzeba nazwać taki sposób żywienia, zamiast spalać tkankę tłuszczową, będzie ją magazynował, z obawy o dalsze katorżnicze obcinanie zapotrzebowania energetycznego. Dlatego nawet jeśli początkowo uda się nam zrzucić kilka kilogramów, później waga stanie w miejscu i dalsza utrata kilogramów będzie niemożliwa. Natomiast, kiedy wrócisz do normalnego trybu żywienia utracona waga w mig powróci do poprzedniego stanu.

 

Jak odchudzić się skutecznie?

 

Jeśli jesteśmy zdecydowani na to, by zrzucić zbędne kilogramy, zacznijmy od zmiany myślenia i nastawienia o odchudzaniu i żywieniu. Nie wystarczy przejść na chwilową dietę, czy nawet przez miesiąc spędzać długie godziny na siłowni. Podstawą jest długoterminowa zmiana nawyków żywieniowych i stylu życia. Jeśli do tej pory dieta opierała się na słodzonych napojach i fast-foodach, zacznij od wyeliminowania niezdrowych i kalorycznych przekąsek. Wprowadź do codziennych posiłków co najmniej trzy, cztery porcje warzyw lub owoców. Słodkie ciastko zajadane przy popołudniowej kawie zmień na owocową sałatkę, lub suszone owoce. Nie trzeba stosować ostrych głodówek, ani obcinać znacząco dawki kalorii. Wręcz przeciwnie, aby nasza przemiana materii działała szybciej zalecane jest zwiększenie ilości posiłków, kosztem odrobinę mniejszych porcji.

 

Co jeść?

 

Dieta powinna być przede wszystkim bogata w warzywa, owoce, a także błonnik. Zalecane jest picie co najmniej dwóch litrów wody. Oczywiście oprócz diety podstawą powinien być dla nas sport. Nie trzeba koniecznie zapisywać się na regularne treningi z trenerem, lub codziennie biegać po wiele kilometrów. Wystarczy codziennie udać się chociażby na 30 minutowy spacer lub zacząć jeździć na rowerze. I najważniejsze – aby efekty odchudzania się utrzymały należy pamiętać, że zdrowe jedzenie i sport to styl życia, a nie chwilowa zabawa, aby zrzucić parę kilogramów.

 

48 798 tys. osób ma już  efekty w odchudzaniu 

 

Jeśli nie potrafisz sam zaplanować co jeść i jak ćwiczyć skorzystaj z opieki specjalistów.
Mnie pomogli to sztab wykwalifikowanych osób
dietetyków klinicznych i sportowych trenerów personalnych fizjoterapeutów doktorantów.

Skuteczny plan dla mężczyzn i kobiet – sprawdź

Please follow and like us:
Zobacz
Zobacz
Zapraszam na Instagram