Nowoczesne technologie w samochodach

Nowoczesne technologie w samochodach

nowoczesne technologie w samochodach

Technika idzie do przodu, a wraz z nią stopień zaawansowania układów i funkcjonalności instalowanych w samochodach. Część nowinek technologicznych jest obecnie w fazie testów, inne na stałe zagościły w branży motoryzacyjnej. Warto poznać te nowoczesne technologie w samochodach – wiedza o nich może się przydać nie tylko w momencie zakupy nowego auta.

Wygodne ładowanie samochodów elektrycznych

 

Ograniczenie wykorzystania złóż surowców naturalnych ma wiele konsekwencji dla gospodarki, a jedną z nich jest ograniczenie emisyjności powodowanej przez eksploatację samochodów. Co prawda nadal produkuje się auta z jednostkami benzynowymi, silnikami diesla i fabrycznymi układami LPG, ale prawdziwą przyszłość mają przed sobą tylko samochody elektryczne i hybrydowe. Elektryki w niedalekiej przyszłości mamy ładować wyłącznie „z drogi”, dzięki sieciom ładowania wbudowanym w nawierzchnie asfaltowe. System dynamicznego ładowania bezprzewodowego będzie pozwalał na doładowywanie akumulatorów w czasie jazdy, bez konieczności postojów w punktach ładowania.

 

Konstrukcje autonomiczne

 

Technologie w samochodach przyszłości mają wykorzystywać coraz to bardziej zaawansowane oprogramowanie, w tym układy pozwalające na autonomiczne poruszanie się pojazdów po drogach. Samosterujące się auta są już produkowane i testowane, ale minie jeszcze z pewnością sporo czasu, zanim wejdą do masowego użytku. Rozwój tej technologii ma sens, kiedy weźmiemy pod uwagę, że większość wypadków drogowych jest spowodowana błędami kierowców. Nawet teraz wykorzystujemy już niektóre z technologii autonomicznych, np. systemy automatycznego parkowania czy asystenta pasa ruchu, a to wszystko dopiero początek.

 

Inteligentne wyprzedzanie

 

Samsung Electronics opracował technologię, która zwiększa bezpieczeństwo podczas wyprzedzania samochodów ciężarowych. Technologia ta wykorzystuje specjalne oprogramowanie oraz dwie kamery, które są wbudowane w przednią część pojazdu ciężarowego. Kamery rejestrują, co dzieje się przed ciężarówką, a dzięki temu kierowcy za nią mogą ocenić sytuację i zwiększyć sobie szansę wykonania bezpiecznego manewru wyprzedzania. Kamery umieszczone na pojeździe cechują się klasą odporności IP56, więc trudne warunki atmosferyczne prawie w ogóle im nie zagrażają, a odbierany obraz ma dużą rozdzielczość.

 

Otwieranie/zamykanie samochodu za pomocą smartfona

 

Technologia IT, a dokładnie jej najnowsze rozwiązania pozwalają otwierać i zamykać samochód przy użyciu smartfona. Obecnie smartfony są nie tylko naszymi mobilnymi „centrami dowodzenia”, ale też kluczami do wielu urządzeń, między innymi sprzętów AGD. Konstruktorzy samochodów postanowili jeszcze bardziej rozszerzyć funkcjonalność smartfonów i wykorzystywać ich potencjał również w obsłudze pojazdów. Możliwość połączenia komputera pokładowego ze smartfonem nie jest już niczym nowym, ale używanie telefonu jako klucza już tak. Taka możliwość pojawiła się w momencie, kiedy w konstrukcje samochód zaczęto wbudowywać karty SIM.

 

Sferyczne opony

 

Ostatnią z wartych zaprezentowania technologii jest ta pozwalająca na produkcję i wykorzystanie sferycznych opon. Tego typu opony mają się poruszać w dowolnym kierunku położenia podwozia i znajdą zastosowanie w samochodach autonomicznych. Niestety masowe zastosowanie sferycznych opon wymagałoby przeprojektowania infrastruktury drogowej.

 

Zobacz także nasze pozostałe motoryzacyjne artykuły:


 

Leasing i długoterminowy wynajem samochodów cała Polska <—-

Please follow and like us:

 

Masz pytania ? Pisz śmiało