Na co warto zwrócić uwagę wybierając buty do biegania?

Na co warto zwrócić uwagę wybierając buty do biegania?

 

Przed laty, wybór obuwia sportowego był o wiele prostszy, niż dziś. Liczyła się ścieralność butów pod śródstopiem i to było w zupełności wystarczającym czynnikiem, na podstawie którego wybierano buty do biegania. W owych czasach, jak i dziś istnieją również mechaniczne bieżnie, które z pomocą analizy zarejestrowanego filmu (z kamer) dobiorą najlepsze obuwie.

Obecnie ścieralność nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na wybór obuwia. Świadomość fascynatów wszelakiego rodzaju biegów i chęć eksperymentowania zaowocowało pojawieniem się badań, które jednogłośnie negowały tamtejsze trendy. Badania te wpłynęły nie tylko na sportowców i hobbystów biegania, a również samych producentów obuwia.

W takim razie czym sugerować się w trakcie wyboru obuwia?

 

 Pronacja

 

Inaczej mówiąc sposób obrotu stopy w kierunku wewnętrznym w czasie spacerów lub biegu. Dostosowanie butów do indywidualnej pronacji stopy jest kluczowe. Dzieli się na trzy typy:

  • Neutral – oznaczający prawidłowy ruch stopy podczas biegu, gdzie ciężar ciała równomiernie rozprowadzany jest po całej stopie. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na buty amortyzujące bez stabilizatora.
  • Pronator – wbrew pozorom najczęstszy typ budowy stopy. Pronatorzy (płaskostopie) podczas biegu wykorzystuje całą szerokość stopy, więc buty ze wsparciem od wewnętrznej strony będą najlepszym wyborem.
  • Supinator – cechuje się nadmiernym obciążeniem zewnętrznej krawędzi stopy podczas każdego kroku. Dla supinatorów słuszynym wyborem jest obuwie mocno amortyzujące.

Każdy, w domowym zaciszu jest w stanie sprawdzić, do której grupy pronacji przynależy. Najczęstszym sposobem wykorzystywanym w tym celu jest tzw. test wodny. Składa się on z kilku prostych kroków:

  1. przygotowanie kartki A4 (może być strona z gazety),
  2. zmoczenie całych stóp w wodzie,
  3. stanięcie na wcześniej przygotowanej kartce,
  4. weryfikacja powstałego kształtu.

 

Podbicie, a buty do biegania

 

Typy podbicia obuwia – podobnie jak w przypadku pronacji – dzielą się na trzy kategorie. Są to podbicia:
  • Normalne – w tym przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na buty posiadające system stabilizujący, tłumiący wstrząsy. Niekiedy dodawana jest do tego rodzaju podbicia wkładka usztywniająca.
  • Wysokie – dla wysokiego podbicia wybór jest oczywisty, miękkie, o elastycznej podeszwie buty o zakrzywionym kształcie.
  • Niskie – przy tym rodzaju podbicia należy szukać sztywnych butów o prostym fasonie. Tego rodzaju obuwie cechuje się lekko większą wagą w stosunku do pozostałych typów butów.

Przeznaczenie

 

Ostatnią, niemniej ważną rzeczą, na którym należy zwrócić uwagę wybierając obuwie do biegania jest miejsce przeznaczenia. Dobór butów w stosunku do nawierzchni, na której będą wykorzystywane jest równie ważny, co sama budowa obuwia.

Buty do biegania po twardych nawierzchniach, m.in. kostka brukowa, czy beton powinny charakteryzować się niewielką wagą i wysoką elastycznością. Dla podłoża miękkiego, ziemia, trawa najskuteczniej będzie zaopatrzyć się w obuwie z dodatkową ochroną podbicia i stabilizacji.

 

Please follow and like us:

 

Masz pytania ? Pisz śmiało