Kalkulator BMI: jak obliczyć współczynnik masy ciała? Po co obliczać BMI i jakie są normy?

Kalkulator BMI: jak obliczyć współczynnik masy ciała? Po co obliczać BMI i jakie są normy?

Kalkulator BMI

Skrót BMI oznacza dosłownie Body Mass Index, a zatem współczynnik masy ciała. To swego rodzaju kalkulator, który na podstawie naszych danych dotyczących wzrostu oraz wagi, wylicza nam jakie jest nasze BMI w danym momencie. Kto powinien dokonywać takich wyliczeń? Zazwyczaj osoby dobrze czujące się w swoim ciele, nie ingerują w tego typu wskaźniki. Natomiast osoby, które pragną zrzucić kilka nadprogramowych kilogramów bądź też wręcz przeciwnie, chcą nieco przytyć, powinny zainteresować się tym jaki jest ich wskaźnik masy ciała.

Jak należy interpretować wskaźnik masy ciała?

Sam wynik BMI, który można poznać, korzystając między innymi z licznych kalkulatorów internetowych, w gruncie rzeczy nie mówi nam zbyt wiele. Swój wynik będący podzieleniem masy ciała przez wzrost, należy skonfrontować z pewnymi stałymi wskaźnikami BMI, które można dopasować do każdej osoby dorosłej. Wskaźnik ten obejmuje poniższe wartości:

– <18,5: niedowaga. Taki wskaźnik powinien wzbudzić nasze zaniepokojenie, dlatego warto w takiej sytuacji natychmiastowo działać. Przyczyną problemu może okazać się choroba bądź też niewłaściwa dieta. Dobrze jest zatem wówczas skonsultować się z lekarzem oraz dietetykiem. Jeśli wartość spadnie poniżej 16, wówczas może grozić nam nawet wygłodzenie. Nie powinno się zatem bagatelizować takich alarmujących znaków.

– 18,5-24,9: norma. Jeśli nasze BMI wskazuje wartość mieszczącą się w tych widełkach, to nie mamy żadnych powodów do zmartwień. Nasza waga jest adekwatna do naszego wzrostu.

– 25,0-29,9: nadwaga. Taki wskaźnik nie może być przez nas bagatelizowany, jednak nie jest również powodem do nadmiernego niepokoju. Oczywiście można obawiać się już pewnych chorób związanych z otyłością. Zazwyczaj jednak wprowadzenie aktywności fizycznej i zmiana nawyków żywieniowych, szybko pomagają przywrócić normalny stan rzeczy.

– 30,0-34,9 otyłość I stopnia. W przypadku takiego BMI, ryzyko zapadnięcia na choroby bezpośrednio związane z nadwagą, jest aż dwukrotnie wyższe. Konieczne jest zatem wprowadzenie aktywności fizycznej do swojego życia oraz zmiana nawyków żywieniowych.

– 35,0 – 39,9 otyłość II stopnia. Taki stan rzeczy jest już bardzo alarmujący. Należy skonsultować się z lekarzem i wykonać również badania mające na celu ustalenie, czy każdy organ funkcjonuje w sposób prawidłowy.

– >40: otyłość trzeciego stopnia. W tym wypadku, ryzyko wystąpienie chorób tyczących się bezpośrednio nadwagi, jest niezwykle wysokie. Konieczna wizyta u specjalisty.

Czy BMI zawsze jest wyznacznikiem?

BMI to dość proste wyliczenie niebiorące pod uwagę, chociażby wagi naszych kości czy też procentowej wartości masy mięśniowej naszego ciała. Każdy z nas ma również indywidualne predyspozycje genetyczne, co również powinniśmy brać pod uwagę. BMI jak najbardziej warto kontrolować, jednak nie zawsze wynik jest adekwatny do naszego stanu zdrowia czy też ogólnego wyglądu. BMI w normie to także kwestia dość umowna. Nasza sylwetka może mimo wszystko wymagać poprawy, jeśli mamy duży procent tkanki tłuszczowej w naszej masie ciała.

 

Kalkulator BMI – policzymy za Ciebie kalorie

Kalkulator BMI

Please follow and like us: