Jak zacząć jeździć na nartach? 

Stwórz swój fit styl i ciesz się życiem

Jak zacząć jeździć na nartach? 

narty

Miłośnicy białego szaleństwa zawsze niecierpliwie czekają na zaśnieżenie pierwszych stoków. Mogą w tefy w końcu założyć narty i poszusować po górach. A co jeżeli ktoś dopiero planuje zacząć przygodę z narciarstwem? Jak się do tego przygotować? O czym pamiętać?

 

Najważniejsze rady dla początkujących narciarzy

 

Naukę jazdy na nartach można z powodzeniem rozpocząć w każdym wieku. Nie potrzeba do tego, żadnych specjalnych predyspozycji, wystarczy zwykła sprawność fizyczna i znajomość kilku zasad, które pozwolą uniknąć przykrych niespodzianek.

 

 Sprzęt

 

Przede wszystkim bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego sprzętu. Na początku przygody z nartami nie trzeba wszystkiego kupować, wystarczy wypożyczyć. We wszystkich nawet tych najmniejszych ośrodkach narciarskich znajdują się wypożyczalnia, w której można uzyskać zarówno narty, jak i buty, kask i kijki.

W kask koniecznie muszą być zaopatrzone dzieci i młodzież, jednak zaleca się aby zakładać go w każdym wieku. Zarówno początkujący jak i doświadczeni narciarze nie są w stanie wszystkiego przewidzieć i mogą ulec jakiemuś wypadkowi na stoku. Kijki i narty należy dobrać do wzrostu osoby, która będzie z nich korzystać. Najlepiej dokonać tego pod okiem specjalisty, który wskażę najlepsze rozwiązanie. Ponadto wypożyczając sprzęt lub kupując używany warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale także na ich stan.

 

 Instruktor – tak czy nie?

 

Kiedy sprzęt jest już dobrze dobrany warto zastanowić się czy te pierwsze kroki na śniegu chce się wykonać samemu. Najlepiej zasięgnąć rady doświadczonego instruktora i zdecydować się na indywidualne lekcje. Oczywiście samodzielna nauka jest możliwa, jednak aby uniknąć kontuzji i złych nawyków, uniemożliwiających poprawną jazdę warto poprosić o pomoc doświadczone osoby. Można zdecydować się na pierwszą jazdę w towarzystwie znajomych, którzy bardziej się znajdą na narciarstwie, lub wybrać zajęcia pod okiem profesjonalnych instruktorów. Pierwszy sposób jest lepszy niż samodzielna nauka jednak nie jest pozbawiony zagrożeń.

 

Nauka ze znajomymi

 

Ucząc się ze znajomymi można opanować podstawowe umiejętności, jednak nie mamy pewności, że jeśli ktoś potrafi dobrze jeździć to również potrafi dobrze nauczyć. Ponadto jeżeli ktoś nie jest urodzonym narciarzem i potrzebuje więcej czasu i wyrozumiałości, żeby się czegoś nauczyć, może szybko wyczerpać cierpliwość “nauczyciela”. Co za tym idzie atmosfera może się popsuć, może się stać nerwowo i nieprzyjemnie, a nie o to chodzi. Droga opcja, czyli wykwalifikowany instruktor to zdecydowanie najlepsze i najbardziej pewne rozwiązanie.

 

Garść ogólnych porad

 

Zaczynając przygodę z nartami warto także pamiętać o tym, że buty narciarskie są bardzo ciepłe, dlatego nie ma potrzeby zakładania grubych skarpet. Warto też zdecydować się na odpowiednie spodnie, które będą wygodne, nie przemokną i będą ciepłe. Postępy zależą od sprawności danej osoby oraz zdolności. Nie należy się zniechęcać, a regularne ćwiczenia pozwolą dobrze opanować niezbędne umiejętności.

Please follow and like us:
Zobacz
Zobacz
Zapraszam na Instagram