Jak mądrze motywować bliską osobę do odchudzania?

Jak mądrze motywować bliską osobę do odchudzania?

do odchudzania

Moja Sylwia stwierdziła pewnego dnia, kilka lat temu, że nie jest zadowolona ze swojej figury i chciałaby coś zmienić. Postanowiłem ją wspomóc przy tym założeniu, więc zaczęliśmy razem przeglądać sieć w poszukiwaniu sprawdzonych metod treningowych oraz zestawów dietetycznych, które można serwować w ciągu dnia. U nas super sprawdziło się to, że ja także chciałem coś zmienić w swoim życiu, a nie mówiłem tylko, że to jej przydałaby się dieta. 😉 Od samego początku twierdziliśmy zgodnie, że zrobimy to razem.

 

Motywacja, a przekonanie

Jak się okazuje, pomiędzy tymi dwoma zwrotami istnieje definitywna różnica. Nie możemy być święcie przekonani, że nasze gadanie zmotywuje kogoś do  ćwiczeń i zmiany stylu życia. Kluczowe są także chęci drugiej strony. Często sami, pomimo dobrych chęci nie jesteśmy w stanie wiele zdziałać,  jeśli druga strona sama nie zrozumie, dlaczego jest to tak dla niej istotne. Tylko osoba świadoma całej sytuacji, zalet prowadzenia zdrowego trybu życia jest w stanie zmienić coś w postrzeganiu rzeczywistości i jej zmiany na lepsze.

 

 Rady, a poczucie autonomii

Okazuje się, że ciągłe wspieranie może okazać się w pewnym momencie zgubne. Dlaczego? Nie ukrywam, że słysząc ciągłe narzekanie narzeczonej  na jej wagę, w pewnym momencie zacząłem się bardzo irytować. Nie potrafiłem zrozumieć jej postępowania. Oczywistym było dla mnie, że brak konkretnego działania oznacza brak rezultatów. Nie można jednak decydować za drugą osobę i wybierać za nią sposobu życia. Znacznie lepiej sprawdzi się porada typu, “a może poszlibyśmy razem na spacer”, niż rozkaz, że ktoś ma iść sam, zamiast siedzieć przed telewizorem.  Zasada jest prosta, nie krytykuj, a motywuj.

 

Złoty środek

Musisz pamiętać, że nie zmotywujesz nikogo chcąc zmiany bardziej od niego. To bardzo często popełniany błąd wśród osób pracujących w ochronie zdrowia. Jeśli widzisz, że bliska Ci osoba nie wykazuje żadnych chęci zmian, nie naciskaj. Jedyne co wolno Ci zrobić to przedstawić swoje zdanie i podać argumenty, dlaczego zmiana jest ważna. Czasem dla kogoś nie jest odpowiedni moment na zmiany i musi sam podjąć decyzję, że to teraz.

 

Wspólna dieta kluczem do odchudzania

Kluczowe jest także Twoje postępowanie dotyczące posiłków bliskich Ci osób. Nie spadnie Ci korona z głowy, jeśli nie zjesz przy nich czekolady lub paczki chipsów. Miłym gestem będzie dołączenie do wspólnego posiłku i spróbowanie dietetycznego jedzenia. Może akurat Tobie też posmakują zdrowe posiłki i zaczniesz się tak odżywiać.

Please follow and like us: