Gaz pieprzowy dla biegaczy

Gaz pieprzowy dla biegaczy

Gaz pieprzowy

Gaz pieprzowy to ręczny miotacz gazu z treścią aktywną – kapsaicyną o natężeniu do 15% (OC, oleoresin capsicum). Kapsaicynę znasz, choć możesz chociażby o tymże nie wiedzieć! Jest to alkaloid zamknięty w ostrych paprykach, nadający im niezwykle mocnego smaku. Zawiera ją m.in. pieprz cayenne, papryczki chili oraz poniektóre pikantne przyprawy. U człowieka wpływa na czujniki bólu, powodując ogromne palenie. Natężenie kapsaicyny w gazach pieprzowych podaje się w skali Scoville’a, jakiej jednostką jest SHU. Skala ta charakteryzuje, jak bardzo należy rozcieńczyć substancję, żeby zrównać uczucie palenia skóry. Wedle Ustawy o broni oraz amunicji na posiadanie oraz stosowanie gazów pieprzowych nie jest wymagane zezwolenie. Niezbędne jest jedynie pokazanie dowodu osobistego przy zakupie.

 

Jak funkcjonuje gaz pieprzowy?

Gaz pieprzowy jest podstawą niezwykle denerwującą czerpaną z ekstraktu z roślin pieprzowych. Gaz pieprzowy powoduje silne uczucie palenia i ogranicza oddychanie, działa także na osoby pod wpływem środków odurzających (alkohol, narkotyki) i w okresie ogromnego podniecenia – dzieje się tak ponieważ, nie powoduje on poczucia bólu, i zatem nie ma znaczenia, czy wróg w chwili napadu ma zmniejszony limit czucia bólu. Należałoby wspomnieć także, iż gaz pieprzowy jest efektywny również w walce z dzikimi zwierzętami. Gaz powoduje uczucie dezorientacji i niemożliwość utrzymania otwartych oczu, zapewnia ucieczkę oraz umożliwia unieszkodliwienie wroga. Dostępne w sklepach gazy mają także nutę ciężko zmywalnego pigmentu, dzięki czemu możliwa jest identyfikacja agresora także po czasie.

 

Jaki gaz do biegania?

Propozycja gazów pieprzowych jest w obecnych czasach duża oraz ciekawa. Nic zatem nadzwyczajnego, iż osoby, jakie nie mają doświadczenia w zakupach owego rodzaju artykułów nie mają pojęcia na który gaz się zdecydować. Jak zatem wybrać najodpowiedniejszy gaz pieprzowy? Przede wszystkim należałoby zastanowić się której mocy rażenia wymagamy. W wypadku gazów pieprzowych dla biegaczy doskonale sprawdzą się takie, jakie mają blisko 2-3 metrów zasięgu. Poza tymże należałoby zatroszczyć się o to, aby opakowanie gazu było małe oraz wygodne, w trakcie treningu nie możemy ponieważ zabierać ze sobą za dużych przedmiotów. Na szczęście, na rynku są teraz dostępne gazy o zawartości 15 ml, jakie idealnie sprawdzą się podczas nocnego biegania. Należałoby także zadbać o to, aby gaz pieprzowy, jaki kupimy miał wszelkie potrzebne dokumenty, jakie zagwarantują nam bezpieczeństwo podczas używania.

 

Czy gaz to spory wydatek ?

Gaz pieprzowy funkcjonuje niezwłocznie po kontakcie z błonami śluzowymi (parę sekund po spryskaniu), niezależnie od wytrzymałości na dyskomfort lub egzystencji substancji psychoaktywnych we krwi agresora. Zapewnia szansę łatwej ucieczki. Nie wywołuje nieodwracalnych zniszczeń ciała. Mały zbiornik można zawsze nosić ze sobą w kieszeni lub torbie. Pudełko gazu pieprzowego (ok. 50ml, z atestem) kupisz już za kilkanaście złotych (14-50zł). Droższe gazy mają dłuższe okresy ważności, chociażby 3-4 lata.

 


 

Zobacz najnowsze zestawienie gazów tutaj

Please follow and like us:

 

Masz pytania ? Pisz śmiało