Domowa siłownia – czy warto urządzić?

Domowa siłownia – czy warto urządzić?

W zdrowym ciele zdrowy duch – to słynne powiedzenie zna każdy, lecz nie każdy ma motywację i zacięcie by się do niego stosować. Dla zachowania dobrej kondycji i zdrowia, poza odpowiednim odżywianiem, ważne jest też oczywiście regularne ćwiczenie. Czy w tym celu konieczne jest kupowanie karnetu na siłownię? A może lepiej rozpocząć od treningów w domu?

 

Ćwiczenia w domu – wady i zalety

 

Pierwszą i nadrzędną wymówką każdej osoby, która miga się od treningów jest brak czasu. Często jest to rzeczywiście problem, bowiem w pogoni za pieniędzmi pracujemy coraz więcej. Po zakończonej pracy potrzebujemy odpoczynku i relaksu. Podczas gdy podróż na siłownię wiąże się z dodatkowym czasem poświęconym na dojazd. W domu jesteśmy panami własnego czasu i możemy podjąć trening w każdej wolnej chwili. Nie czyniąc z tego wielkiej wyprawy i ceremonii. Możemy wstać wcześniej i poćwiczyć przed wyjściem do pracy. Zyskując przy tym dodatkową energię i pobudzenie na cały obfity we wrażenia dzień, lecz równie dobrze możemy wyładować frustrację i trudy całego dnia, zabierając się za wieczorny trening.

 

Ćwiczysz kiedy chcesz

 

Poza oszczędnością czasu, paradoksalnie można także zaoszczędzić pieniądze. Oczywiście, tworząc domową siłownię zainwestujemy najpierw dość spore środki. Lecz na przestrzeni czasu koszty te okażą się zapewne mniejsze niż comiesięczne opłacanie karnetów. Które z uwagi na duże zainteresowanie stają się też coraz droższe. Jeśli nie myślimy zatem o karierze kulturysty i nie potrzebujemy wyrafinowanych oraz kosztownych urządzeń. Zakup przedmiotów i maszyn pod nasze prywatne upodobania, może się okazać bardzo korzystnym rozwiązaniem. Pamiętajmy też jednak, że sięgając po bardziej profesjonalne maszyny, narazimy się już na spore wydatki.

 

Ćwiczenia w domowym zaciszu

 

Częstym problemem, zwłaszcza u osób początkujących, jest krępacja związana z ćwiczeniami na oczach obcych ludzi. W umyśle każdego człowieka zakodowane są pewne kompleksy własnego ciała i obawy związane z tym jak oceniają nas inni. Może się zdarzyć, że przykry komentarz, który przytrafi się prędzej czy później w publicznym klubie, zrazi nas na dobre do treningów. Ćwicząc w domu unikamy takich obaw i naszym jedynym krytykiem jesteśmy my sami, co jest często znakomitym motywatorem do dalszej pracy.

Jak widać domowa siłownia ma wiele atutów. Lecz należy się liczyć z tym, iż kontynuowanie takich treningów wiąże się z samodyscypliną i pilnowaniem samego siebie. Nie będzie presji z zewnątrz, więc sami musimy zadbać o to by zamiast po pilot od telewizora, sięgnąć po hantle i skakankę.

 

Czym się kierować przy urządzaniu domowej siłowni?

 

Gdy zdecydujemy się już na ćwiczenia w domu należy skrupulatnie zaplanować pomieszczenie w którym będziemy chcieli zorganizować siłownię. Najlepiej nadają się do tego poddasze czy piwnica. Lecz tak naprawdę każdy pokój może się do tego nadać doskonale. Warto zadbać o maty na podłogę, które zwiększą komfort ćwiczeń, ale także innych domowników, wyciszając hałasy. Podstawą sprawdzonej domowej siłowni są ławeczka i hantle, które pozwolą nam wykonywać treningi niemal wszystkich partii działa.

 

Zadbaj o kondycję

 

W celu zadbania o kondycję dobrym rozwiązaniem jest też kącik fitness z rowerkiem stacjonarnym i skakanką. Jeśli dysponujemy odpowiednimi środkami można również zainwestować w uniwersalny atlas do ćwiczeń, który często wystarczy za całe wyposażenie. Mniej typowym, aczkolwiek niezwykle udanym dodatkiem może się także okazać worek bokserski, który da nam dodatkową możliwość wyładowania frustracji dnia codziennego. Najważniejsze w tym wszystkim są jednak nasze osobiste preferencje – dobierajmy zatem urządzenia tak, by ćwiczenia na nich sprawiały nam przyjemność i stanowiły motywację do dalszych treningów.

Please follow and like us:

 

Masz pytania ? Pisz śmiało