Czy wegetarianizm jest zdrowy?

Czy wegetarianizm jest zdrowy?

Czy wegetarianizm jest zdrowy?

W ostatnich latach zainteresowanie dietą wegetariańską nabiera tempa. Niektórzy stosują dietę wegetariańską z powodów ideologicznych, podczas gdy inni czują jej skuteczność i uważają za szczególnie zdrową. W ludzkiej wyobraźni dieta wegetariańska to system żywnościowy, który eliminuje stosowanie produktów pochodzenia zwierzęcego. W rzeczywistości koncepcja jest znacznie szersza, ponieważ istnieją różne modele wegetarianizmu.

 

Główne rodzaje wegetarianizmu:

  • Lakto-wegetarianizm (mleko i miód są dozwolone, a jajka są zabronione)
  • Ovo-wegetarianizm (z wyłączeniem mleka)
  • Lakto-owo-wegetarianizm (mleko, jaja i miód pszczeli są dozwolone)
  • Weganizm (wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego są zabronione)
  • Surowa dieta spożywcza (dozwolone jest przetwarzanie produktów roślinnych w temperaturze nieprzekraczającej 40 stopni).

 

Zalety wegetarianizmu: korzyści dla organizmu

Wegetarianizm może zapobiegać wielu chorobom, takim jak rak, cukrzyca lub wysokie ciśnienie krwi.

 

Skuteczna walka z nadwagą

Wegetarianizmowi i rezygnacji spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego zwykle towarzyszy zmniejszenie spożycia kalorii, co powoduje efekt chudnięcia. Pozytywnym aspektem jest to, że wegetarianie są również mniej podatni na zmiany poziomu cukru we krwi.  Ze względu na stosowanie dużych ilości błonnika i pokarmów o niskim indeksie glikemicznym. Jednak ważne jest, aby zrozumieć, że nie sam wegetarianizm wpływa na utratę masy ciała (frytki i słodycze są całkowicie wegetariańskie), ale bardziej racjonalne podejście do planowania diety i fakt, że jedzenie poza domem staje się znacznie trudniejsze.

 

Spadek poziomu cholesterolu we krwi

W organizmie człowieka nadmiar cholesterolu zatyka naczynia krwionośne, wywołując różne choroby układu krążenia. Ponieważ wegetarianie nie jedzą czerwonego mięsa i innych produktów pochodzenia zwierzęcego, głównego źródła wysokiego poziomu cholesterolu we krwi, są znacznie mniej narażeni na zawał serca, udar i inne zaburzenia układu sercowo-naczyniowego. Ten plus jest szczególnie wyraźny podczas jedzenia nasion chia.

 

Czy wegetarianizm jest zdrowy?

Nieprzyjemny zapach potu w wielu przypadkach wiąże się z eliminacją toksyn przez organizm podczas trawienia oraz z przyspieszonym rozwojem bakterii jelitowych. Powodem jest spożywanie produktów mięsnych i rybnych z niewystarczającą ilością błonnika pokarmowego. Wegetarianizm oznacza odstawienie produktów mięsnych i zwiększenie diety o warzywa, orzechy i inne źródła błonnika roślinnego. Wpływa to pozytywnie zarówno na trawienie, jak i na zdolność organizmu do skutecznego zwalczania toksyn. Toksyny rozprzestrzeniają się po całym organizmie. Dostając się do krwioobiegu, narządów wewnętrznych, a nawet stawów. W jelicie powstają patogenne mikroflory, powodując dolegliwości. Występowanie wielu chorób, a także przyrost masy ciała, zależy od stanu jelit.

 

Poprawa stanu zdrowia

Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie uznała czerwone mięso za czynnik rakotwórczy i zaleciła maksymalne ograniczenie stosowania jakichkolwiek półproduktów mięsnych, jest to kolejne potwierdzenie faktu, że współczesne mięso wyrządza więcej szkody niż pożytku. Liczne badania naukowe sugerują, że wegetarianizm nie tylko normalizuje ciśnienie krwi, obniża poziom cholesterolu i ryzyko chorób serca, ale także zmniejsza ryzyko raka i zapobiega wystąpieniu cukrzycy.

 

Młodszy wygląd

Powody, dla których wegetarianie wyglądają młodziej, to zdrowa cera i dobra kondycja skóry jest to szczególna zaleta wegetarianizmu dla kobiet. Prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego i brak nadwagi są konsekwencją spożywania dużej liczby warzyw. Ponadto wegetarianizm często implikuje bardziej pełne szacunku podejście do zdrowia, walkę ze złymi nawykami i różne sporty. Co znów ma pozytywny wpływ na wygląd osoby i dobre samopoczucie energetyczne.

Korzyści z wegetarianizmu to zarówno normalizacja trawienia i poprawa, jakości skóry, jak i zmniejszenie ryzyka rozwoju wielu chorób przewlekłych. Dieta wegetariańska jest zwykle bardziej zróżnicowana i bogata w warzywa o mniejszej zawartości kalorii.

Czy wegetarianizm jest zdrowy? Ty jak uważasz ?


Odwiedź mój Instagram i zainspiruj się do bycia Fit


Układają mi dietę wegetariańską —-> sprawdź tutaj <—-

Please follow and like us:

 

Masz pytania ? Pisz śmiało