Bieżnia do komercyjnej siłowni, jaką wybrać?

Bieżnia do komercyjnej siłowni, jaką wybrać?

bieżnia

Bieżnia to powszechny sprzęt fitness, dzięki któremu można robić ćwiczenia biegowe oraz chodziarskie. Stanowi świetną alternatywę dla wielbicieli joggingu, zwłaszcza wówczas, kiedy pogoda za oknem nas nie rozpieszcza. Bieżnia zalecana jest osobom w każdym wieku. Pozwoli zadbać o sprawność ruchową, zrzucić niepotrzebne kilogramy i wesprzeć układ krążenia. Tego rodzaju praca ruchowa oddziałuje na nasze usposobienie, pomaga uporać się ze stresem i wzmacnia odporność naszego organizmu.

Podczas ćwiczeń na bieżni najintensywniej pracują mięśnie łydek, pośladków, ud i podudzi. Biegając stymulujemy jednakże także górne części ciała – klatkę piersiową, mięśnie brzucha i ramiona. Trening na bieżni zapewnia nam także szansę na zwiększenie realizowanych przez nas prędkości, i co za tym idzie zwiększenie ćwiczeń.

Bieżna elektryczna lub magnetyczna?

 

Nowoczesna bieżnia elektryczna zasilana jest silnikiem, tymczasem magnetyczna siłą naszych nóg. Ta różnica w dużym stopniu przekłada się na cenę urządzenia. Ćwiczenia robione na bieżni magnetycznej są zdecydowanie trudniejsze aniżeli te na elektrycznej. Bieżnia magnetyczna zapewnia nam możliwość jedynie biegania pod górkę, co wielokrotnie jest za dużym wysiłkiem dla niedoświadczonych biegaczy. Ćwiczenia robione na bieżni elektrycznej są zdecydowanie przyjemniejsze. Zapewniają także użytkownikowi możliwość dokładnego dopasowania treningu do jego obecnych potrzeb.

 

Na co zwrócić uwagę dobierając bieżnię?

 

Producent

 

W wypadku każdego sprzętu fitness należałoby zwrócić uwagę na producenta. Jedynie popularne produkty, takich firm jak York, Reebok lub Kettler gwarantują stu procentową satysfakcję i wieloletnie działanie.

 

Systemy amortyzujące

 

Wytwórcy bieżni stale wyposażają własne artykuły w innowacyjne systemy amortyzujące i pasy biegowe. Na ten element powinny zwrócić uwagę przede wszystkim osoby niedoświadczone oraz Ci, jacy miewają kłopoty z kręgosłupem i stawami. Poziom amortyzacji prezentowany jest w skali od 4 do 10 oraz podawany w elastomerach. Im większy stopień amortyzacji, tym większa ochrona stawów oraz kręgosłupa. Najskuteczniejszą ochronę naszym stawom gwarantują bieżnie zaopatrzone w ortopedyczny pas biegowy i system absorpcji wstrząsów. Rozpraszają one efektywnie siłę uderzenia stopy o podłoże bieżni dostarczając duży komfort treningu i bezpieczeństwo.

 

Nośność

 

Istotne jest żeby parametry bieżni były dobrze dostosowane do ciężaru osoby, wykonującej ćwiczenia. Zbytnie obciążenie znacząco oddziałuje na żywotność sprzętu. Niestosowanie się do parametrów wskazanych przez producenta skutkuje szybszym zniszczeniem pasa i awaryjnością pracy silnika. Tańsze
bieżnie mają przeważnie zakres wytrzymałości do 100 kilogramów, jaki w wypadku droższych modeli zwiększa się do 200 kg. Należałoby mieć także na uwadze fakt, iż wytrzymałość bieżni oddziałuje na jej ciężar.

 

Moc silnika

 

Decydując się na zakup bieżni należałoby zwrócić uwagę na moc silnika. Na rynku mamy do czynienia z dwoma grupami silników. Pierwsza z nich to silniki o mocy poniżej 2 KM (występuje także określenie HP) inna to silniki o mocy ponad 2 KM. Urządzenia z niższą mocą silnika osiągają maksymalną prędkość 16 km/h, tymczasem te mocniejsze 20 km/h.

Please follow and like us:

 

Masz pytania ? Pisz śmiało